Resimlere.com Resim Ara  
 
 

Seyid Onbaşı ( Seyid Çabuk ) resimleri

Seyid Onbaşı ( Seyid Çabuk ) resimleri


            

Seyid Onbaşı ( Seyid Çabuk ) resimleri
Açıklama: Seyit (Çabuk) Onbaşı , (d. Eylül 1889, Havran - ö. 1939) Birinci Dünya Savaşı'nda Çanakkale Cephesi'ndeki savaş kahramanlarındandır.

Seyit Onbaşı 1909 yılında orduya katılır ve Balkan Savaşı'ında yer aldıktan sonra, Birinci Dünya Savaşı'nın başlamasıyla Çanakkale Cephesi'nde topçu er olarak görev alır.

18 Mart 1915 tarihindeki Deniz Harekâtı'nın başlaması ile, işgal donanması Çanakkale boğazına girmeye teşebbüs eder. Türk topçu birliklerinin üstün başarımı ve Albay Cevat yönetimindeki Nusrat Mayın Gemisi'nin etkili çalışmaları sayesinde düşman donanmasına büyük hasar verilir. Bu esnada batmakta olan Fransız savaş gemisi Bouvet'in yardımına İngiliz Ocean ve Fransız İrresistible gemileri gelir. Ancak Seyit Onbaşı'nın bulunduğu Rumeli Mecidiye Tabyası'ndaki vinç arızalanır. Bunun üzerine her biri 275 kg olan top mermilerini besmele çekerek, üç kez kendi namluya yerleştirir ve İngiliz Ocean gemisinin mürettebatı tarafından terkedilmesi ile sonuçlanacak hasara yol açar.

1918 tarihinde köyüne döndükten sonra, eski uğraşı olan ormancılık ve kömürcülüğe devam edip, 1934 yılındaki soyadı yasası ile Çabuk soyadını edinir.
Anahtar Kelimeler: Seyid, Onbaşı, (, Seyid, Çabuk, ), resimleri
Tarih: 09.01.2008 23:41
Hitler: 10003
İndirmeler: 0
İzlenme: 3.67 (6 Oylar)
Dosya Boyutu: 60.5 KB

Bu Resimi:
Websiteniz için ufak boyut :
Forumlar için ufak boyut :
Web Siteleri İçin :
Forumlar İçin :
Direk Resim Adresi :
Önceki İmaj:
Eğitim yapan askerlerimiz  
 Sonraki İmaj:
Kahraman Türk Askeri

 

  Design by 7dana.com  

RSS Feed: Seyid Onbaşı ( Seyid Çabuk ) resimleri (Yorumlar) - Gizlilik Sözleşmesi XML